Türkiye'nin ,En Büyük Lider, Hukuk Portalı,Adliye Sarayı Home

İrtifak Hakkı Nedir

Sponsorlu bağlantı

İrtifak Hakkı Nedir

Türk Medeni Kanunun öngördüğü ayni haklar mülkiyet hakkı, irtifak hakkı, taşınmaz(gayrimenkul) mükellefiyeti ve rehin hakkı olamk üzere dört tanedir. Mülkiyet hakkının dışındaki diğer ayni haklar sahibine en geniş anlamda bir hak kullanımı sağlamadığı için sınırlı ayni hak olarak adlandırılmaktadırlar. Sınırlı ayni haklardan birincisi irtifak hakkıdır.

İrtifak Hakkı :

Bir taşınmaz üzerine hak sahibine, eşyayı kullanma, eşyadan yararlanma ya da eşyayı hem kullanma hem de yararlanma hakkı veren sınırlı ayni haktır.

Bu haklara örnek verecek olursak, intifa hakkıi sahibine eşyayıo kullanma ve yararlanma yetkisi meren bir irtifak hakkıdır. Yine sükna hakkıda, sahibne eşyayı sadece kullanma, ölünceye kadar oturma, hakkı veren irtifak hakkıdır. Diğer irtifak hakkı çeşitlerini; üst (inşaat) hakkı, kaynak hakkı, geçit hakkı gibi sıralayabiliriz.

İrtifak hakları kulanılış biçimlerine ya da sahibine sağladığı haklar bakımından tasnif edildiğinde, olumlu irtifak hakları-olumsuz irtifak hakları, tam yararlanma yetkisi veren irtifak hakları – sınırlı yararlanma yetkisi veren irtifak hakları ve taşınmaz lehine kurulabilen irtifak hakları – şahıslar lehine kurulabilen irtifak hakları diye sınıflara ayrılabilmektedirler.

Reklam Store


About The Author

Number of Entries : 925

İrtifak Hakkı Nedir Hakkında Yorum Yaz