Türkiye'nin ,En Büyük Lider, Hukuk Portalı,Adliye Sarayı Home

GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ NEDİR ?

Sponsorlu bağlantı

GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ NEDİR ?

Geçici iş ilişkisi müessesesi 4857 sayılı İş Kanunu ile düzenleme altına alınmıştır. Bu düzenlemenin öncesinde de uygulamada yer alıyor olmasına rağmen yasal düzenlemede bu kanun ile yer almıştır.

4857 Sayılı İş Kanunu, geçici iş ilişkisi çerçevesinde iş sözleşmesinin devrine, diğer bir deyişle işçinin kiralanmasına imkan vermektedir. Kanunda yer alan düzenlemeye göre işveren, devir sırasında işçinin de yazılı rızasını almak şartı ile işçiyi, iş yeri bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir işyerinde veya yapmakta olduğu işe benzer işlerde çalıştırılması koşuluyla başka bir işverene, iş görme edimini yerine getirmek üzere geçici olarak devretmesi suretiyle geçici iş ilişkisi kurulmuş olur. Bu durumda iş sözleşmesi devam eder ve işçi bu sözleşmeye göre üstlendiği işin görülmesini, iş sözleşmesine geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı yerine getirmekle yükümlü olur. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren işçiye talimat verme hakkına sahip olup, işçiye sağlık ve güvenlik risklerine karşı gerekli eğitimi vermekle yükümlüdür.

 

Geçici iş ilişkisi altı ayı geçmemek üzere yazılı olarak yapılır, gerektiğinde en fazla iki defa yenilenebilir. İşverenin, işçiye karşı olan yükümlülükleri ve en önemlisi ücreti ödeme yükümlülüğü de devam eder. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, işçinin kendisinde çalıştığı sürede ödenmeyen ücretinden, işçiyi gözetme borcundan ve sosyal sigorta primlerinden işveren ile birlikte sorumludur. Bu durumda aralarında geçici iş ilişkisi kurulan işverenlerin sorumlulukları müteselsil sorumluluktur.

Reklam Store


About The Author

Number of Entries : 909

GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ NEDİR ? Hakkında Yapılan Yorumlar

  1. oğuz kurt diyor ki:

    özel istihdam bürosu açmak istiyoruz işkurdan belgemızıde alacağız kendı bunyemızde temızlkçı çalıştırıp fabrikalara yollamak ıstıyoruz yada hasta bakıcı çocuk bakıcısı gıbı bu mumkunmudur ?

    • Admin diyor ki:

      Evet bu şekilde bir iş yeri açabilirsiniz. zaten bu şekilde daha önce açılmış ve belirttiğiniz şekilde çalışan iş yerleri mevcuttur. bu durum için her hangi bir kanuni engel yok.

GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ NEDİR ? Hakkında Yorum Yaz