Türkiye'nin ,En Büyük Lider, Hukuk Portalı,Adliye Sarayı Home

Tüketici Kredisinden Cayma Hakkı

Sponsorlu bağlantı

Tüketici Kredisinden Cayma Hakkı

Tüketici ile kredi veren arasında kredi sözleşmesinin imzalanmasından sonra, tüketicinin kredi sözleşmesinden geri dönmek istemesi durumuna cayma denilmektedir. İşte bu durumda tüketici cayma hakkını kullanmalıdır. Cayma hakkının kullanılması belli bir süre ile sınırlandırılmıştır. Tüketici kredi sözleşmesinden cayma hakkını on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin kullanabilir.

Kredi veren, cayma hakkı olduğu konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin cayma hakkı süresi içinde kredi verene yöneltilmiş olması yeterlidir.

 

Cayma hakkını kullanan tüketicinin krediden faydalandığı hallerde, tüketici, anaparayı ve kredinin kullanıldığı tarihten anaparanın geri ödendiği tarihe kadar olan sürede tahakkuk eden faizi en geç cayma bildirimini kredi verene göndermesinden sonra otuz gün içinde geri ödemekle yükümlüdür. Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde tüketici kredisinden cayma hakkının kullanılmamış olduğu kabul edilir, yani hiç cayma hakkı kullanılmamış gibi sözleşme geçerliliğini korur. Faiz, sözleşmede belirtilen faiz oranına göre hesaplanır. Tüketiciden, hesaplanan sözleşme faizi ve bir kamu kurum veya kuruluşuna veya üçüncü kişilere ödenmiş olan masraflar dışında herhangi bir bedel talep edilemez.

Reklam Store


About The Author

Number of Entries : 915

Tüketici Kredisinden Cayma Hakkı Hakkında Yapılan Yorumlar

  1. Dilber Çevik diyor ki:

    akbanktan kredi çektim cayma hakkımı kullandım parayı yatır dediler yatırdım paramı dosya masrafımı geri ödemediler şimdi dava açmayı düşünüyorum

Tüketici Kredisinden Cayma Hakkı Hakkında Yorum Yaz